Product Details:
| Certification | ISO |
| Promotional Material | Visual Aids, Writing Pads |
| Form of Medicine | Capsule, Tablet |
| Product List Available | Yes |
| Range of Products | Cardio Diabetic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Box |
| Strength | 0.3% |
| Combination | Tobramycin Sulfate 0.3%w/v+ Fluorometholone 0.1%w/v |
| Bottle Size | 5 ml |
| Certification | ISO |
| Use Case | Bacterial Infection |
| Dosage Form | Eye Drop |
| Form of Medicine | Tablet, Capsule |
| Patient Group | Adult |
| Promotional Material | Writing Pads, Visual Aids |
| Product List Available | Yes |
| Range of Products | Antacids, Gynaecology, Cardio Diabetic, Orthopedic, Antibiotics, Gastrointestinal, Pediatrics |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Strength | 1 gm |
| Brand | Ceftriaxone 1gm |
| Composition | Ceftriaxone |
| Brand Name | INJECTION |
| Manufacturer | LEWIS |
| Injection Site | IV only |
| Pack Type | Vial |
| Packaging Size | 1 vial |
| Packaging Type | Vial |
| Dosage Form | Injection |
| Route of Administration | IV |
Additional Information:
Product Details:
| Dose/Strength | 200 mg |
| Form | Tablet |
| Packaging Type | Tube |
| Brand | Asoflox 200 |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Segment Type | Ayurvedic, Ortho, General Range, Paediatric, Gynae |
| Investment Budget | ₹25k–50k |
| Delivery Time | Within 15 Days |
| Service Location | PAN India |
| Certification | GMP, ISO |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Territory Rights | Monopoly Right |
| Form Of Medicine | Syrup, Tablet, Capsule |
| Promotional Material | Brochure, Visual Aids, Visiting Cards |
| Promotion Inputs | Visual Aid, MR Bag |
| Target Customer | Distributor, Retail Chemist |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Packaging Size | 30 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Clinical |
| Certification | ISO, WHO |
| Form of Medicine | Protein Powder, Ointments, Drops, Sachets, Syrup, Injection, Capsule, Tablet |
| Promotional Material | Visual Aids, Writing Pads |
| Range of Products | Cardio Diabetic |
| Product List Available | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Month |
| Promotional Material | Writing Pads |
| Form of Medicine | Drops, Injection, Syrup, Protein Powder, Ointments, Sachets, Capsule, Tablet |
| Certification | GMP, WHO |
| Range of Products | Anti Cancer, Ophthalmic, Pediatrics, Antacids |
| Medicine Type | Allopathic |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
Additional Information:
Product Details:
| Dosage Form | Capsules |
| Promotional Material | Diaries, Visual Aids, Brochure, Pens, Notepads, Calendars, Bottle, Visiting Cards, Writing Pads |
| Form of Medicine | Protein Powder, Capsule, Tablet, Sachets, Injection, Syrup, Ointments, Drops |
| Certification | WHO, GMP |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Range of Products | Orthopedic, Antacids, Antibiotics, Pediatrics |
| Product Type | Finished Product |
| Shelf Life | 12 months |
| Type of Medicines | Allopathic |
Lewis Bioserch is one of the leading pharmaceutical franchise companies in India. We are manufacturer and supplier of many PCD pharmaceutical products and are deeply committed in creating a healthier world. Due to our hard work, we have earned a reputation by providing safe, effective and highest quality products. Our products are meant to maintain your good health and help you live a healthy life.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Month |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Location/City | Pan India |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Injection, Ointments, Syrup, Drops, Sachets, Tablet, Capsule, Protein Powder |
| Certification | WHO, GMP |
| Range of Products | Antacids, Orthopedic, Derma, Pediatrics, Ophthalmic, Antibiotics |
| Product List | Yes |
| Type of Product Range | General |
Product Details:
| Promotional Material | Writing Pads |
| Form of Medicine | Capsule |
| Certification | GMP, WHO |
| Product List Available | Yes |
| Range of Products | Antibiotics |
| Medicine Type | Allopathic |
| Pharmaceutical Experience | Above 2 Years |
Product Details:
| Dose | 100 mg/ 2ml |
| Packaging Type | Vial |
| Form | Injection |
| Shelf life | 12 months |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Pack Size | 10*10 Tablets |
| Usage/Application | Hospital |
| Pack Type | Strips |
| Brand Name | lewis |
| Also gives | PCD Pharma |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30000 Month |
| Certification | WHO, GMP |
| Form of Medicine | Injection, Ointments, Soaps, Tablet, Capsule |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |