Product Details:
| Also Serves In | Jagatsinghapur |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Tablet, Capsule |
| Product List Available | Yes |
| Promotional Material | Writing Pads, Visual Aids |
| Range of Products | Cardiac Diabetic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 35000 Month |
| Packaging Type | Alu-Alu |
| Form | Tablet |
| Brand Name | Pharmaceutical Third Party Manufacturing. |
| Certification | GMP, WHO |
| Brand | Pharmaceutical Third Party Manufacturing. |
| Form of Medicine | Capsule, Tablet, Syrup |
| Promotional Material | Writing Pads, Working Bag, Visiting Cards, Diaries |
| Shelf Life | 24 Months |
| Production Capacity | Medium Scale |
| Composition | Pharmaceutical Third Party Manufacturing. |
| Medicine Type | Allopathic |
| Packaging Size | packing |
| Location/City | Pan India |
Cefpodoxime 200 mg + Potassium Clavulanate 125 mg Tablets are indicated for the treatment of systemic infections including respiratory tract infections, urinary tract infections, skin infections, and uncomplicated gonorrhea due to Gram-positive, and Gram-negative organisms.
Additional Information:
Product Details:
| Strength | 425mg |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Movexx Plus |
| Manufacturer | Cipla |
| Composition | Aceclofenac 100mg + Paracetamol 325mg |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage | Pain Relief and Reducing Inflammation |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Box |
| Form | Tablet |
| Strength | 500 mg |
| Pack Size | 100 g |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Strip |
| Grade | Nutraceutical |
| Packaging Size | 10*1*10 |
| Brand | LEWIS BIO SERCH |
| Drug Strength | Myo-inositol 550mg+D-Chiro Inositol 25mg+N-Acetylcysteine 600mg +Vitamin-D3 500IU+L-methylfolate 100 |
| Shelf Life | 24 months |
| Salt | Myo-inositol 550mg+D-Chiro Inositol 25mg+N-Acetylcysteine 600mg +Vitamin-D3 500IU+L-methylfolate 100 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Box |
| Form | Tablet |
| Dosage Form | Tablet |
| Pack Size | 10*10 Tablets |
| Pack Type | Box |
| Brand Type | Pcd Franchise |
| Prescription | Non Prescription |
| Usages | To treat Digestion problems in people with conditions that affect digestion and nutrient absorption |
| Diet Preference | Non Vegetarian |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Certification | WHO-GMP |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Shelf Life | 24 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Packaging Size | 1*10 Tablets |
| Composition | Bilastine Montelukast |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Packaging Type | Stripe |
| Form | Tablet |
| Shelf life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30000 Month |
| Also Serves In | Chhattisgarh |
| Minimum Order Value | 20000 |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Investment Range | <1 Lakh |
| Distribution Preferred | Single Party Distribution |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Syrup, Capsule, Tablet |
| Product List | Yes |
| Promotional Material | Diaries, Visiting Cards, Writing Pads, Working Bag |
| Number Of Already Existing Franchises | 100 |
| Payment Mode | Online |
| No. of Products Offered | 500+ |
| Location | All Over India |
| Pharmaceutical Experience | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Bottle |
| Pack Size | 100 ml |
| Composition | Ambroxol 30 mg + Levosalbutamol 1 mg + Guaiphenesin 50 mg |
| Strength (Levo+Ambro+Guai per 5ml) | 1mg+30mg+50mg |
| Brand | equff l |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage | To treat cough associated with mucus |
| Prescription/Non prescription | Non Prescription |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Box |
| Strength | 6 mg |
| Packaging Size | Alu Alu |
| Brand | DEFLICK 6 |
| Product Type | Finished Product |
| Form | Tablet |
| Packaging Type | 10*10 ALU ALU |
| Grade Standard | Medicine |
| Usage/Application | Clinical |
| Mode Of Service | Online |
| Medicine Type | Allopathic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Strength | 0.1% w/v |
| Packaging Size | 5 ml |
| Brand | WISMOIST |
| Manufacturer | vellinton healthcare |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 120 Bottle |
| Pack Size | 200 ml |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Pack Type | Bottle |
| Pack Type | Bottle |
| Drug Composition | Ginseng Powder 42.5mg+Multivitamin+Multiminerals+Antioxidant syrup |
| Brand Name | QUARP syrup |
| Manufacturer | avzenos healthcare pvt ltd |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 18 Months |
| Prescription/Non-Prescription | Non-Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | syrup |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Month |
| Service Location | PAN India |
| Certification | WHO, ISO |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Territory Rights | Monopoly Right |
| Form Of Medicine | Tablet, Capsule, Syrup |
| Promotional Material | Brochure, Visiting Cards, Visual Aids |
| Number Of Products Offered | 300+ |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Bottle |
| Strength | 100 Mg |
| Packaging Size | 30 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand Name | LEWPOD 100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturer | Polestar Solutions and Services India Pvt. Ltd. |
Additional Information:
Product Details:
| Packaging Size | 1*10 Tablets |
| Usage | To treat pain and inflamation |
| Packaging Type | Box |
| Composition | Trypsin 48mg + Bromelain 90mg + Rutoside 100mg + Diclofenac 50mg |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Calcium Strength | 200 mg/5 ml |
| Composition | Calcium Carbonate 625mg+Magnesium Hydroxide 180mg+Zinc Gluconate 14mg+ Vitamin D3 200IU |
| Vitamin D3 Strength | 200 IU/5 ml |
| Pack Type | Bottle |
| Pack Size | 200 ml |
| Flavour | Mixed Fruit |
| Sugar Content | With Sugar |
| Minimum Order Value | 30000 |
| Location/City | Pan India |
| Form | Syrup |
| Packaging Size | 200 ML |
| Medicine Type | Allopathic |
| Promotional Material | Writing Pads, Working Bag, Visiting Cards, Diaries |
| Age Group | Adult |
| Packaging Type | Bottle With Carton |
| Shelf Life | 18 months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Bottle |
| Packaging Size | 100 ml |
| Cough Type | Dry Cough |
| Bottle Size | 100 ml |
| Brand | EQUFF L |
| Key Ingredient | Levosalbutamol |
| Composition Type | Allopathic |
| Prescription | Yes |
| Usage/ Application | Dry Cough |
| Composition | Ambroxol & Guaipheniesin Combination |
| Dose | 1 |
| Age Group | Adult |
| Flavor | Mint |
| Sugar Content | Sugar Free |
| Pack Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 months |
| Sugar Free | No |
| Syrup For | Adults |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | 300 mg |
| Packaging Type | Box |
| Form | Capsule |
| Shelf life | 24 months |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Packaging Size | 20*10 Tablets |
| Packaging Type | 10 x 10 |
| Minimum Order Value | 30000 |
| Location/City | Pan India |
| Brand Name | NILSU COLD |
| Manufacturer Name | Paracetamol 500mg+Phenylephrine Hydrochloride 5mg+Caffeine 16mg+CPM 2mg |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Tablet, Capsule, Syrup |
| Composition | Paracetamol 500mg + Caffeine 30mg + Diphenhydramine 25mg + Phenylephrine 5mg |
| Promotional Material | Writing Pads, Working Bag, Diaries, Visiting Cards |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage | Pain and aches due to cold |
| Prescription/Non Prescription | Non prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Sildenafil Strength | 50 mg |
| Dapoxetine Strength | 30 mg |
| Packaging Size | 4 tablets |
| Pack Size | 1*4 Tablets |
| Pack Type | Box |
| Form | Tablet |
| Packaging Type | Blister |
| Shelf Life | 24 Months |
| Composition | 30+50 mg |
| Brand | LEWFORCE |
| Usages | For the treatment of both premature ejaculation and erectile dysfunction |
| Manufacturer | jm laboratories |
| Prescription | Non Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Medicine Type | Nutraceuticals |
| Certification | ISO 9001:2008 |
| Delivery Time | 35-45 dAYS |
| Product Type | Injection, Syrup, Tablets & Capsules, Drops |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Also Serves In | PAN India |
| Certification | WHO, GMP, ISO 9001, WHO GMP |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Delivery Time | Within 15 Days |
| Brand | PALMIWIS |
| Form of Medicine | Syrup, Capsule, Tablet |
| Product Form | Syrup, Injection, Ointment, Dry Syrup, Drops, Tablet, Capsule, Softgel, Sachet |
| Production Capacity | Large Scale |
| Product Range | Above 200 Products |
| Segment Type | Paediatric, General Range, Ortho, Derma, Ayurvedic, Gynae |
| Investment Budget | Up to ₹25k |
| Promotion Inputs | Visual Aid, MR Bag, Literature |
| Target Customer | Stockist, Distributor |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: