Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Pack Size | 30 ml |
| Usage | Paediatric |
| Pack Type | Bottle |
| Brand | MOXSERCH SYRUP |
| Form | Tablets |
| Dosage Form | Dry Syrup |
| Prescription | Non Prescription |
| Shelf Life | 24 Months |
| Treatment | Bacterial Infection |
| Usages | To treat or prevent vitamin B12 deficiency |
| Composition | Amoxicillin, Clavulanate |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Also Gives | Nutraceutical Third Party Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Strength | 228.5 mg |
bacterial infections like, tonsillitis, sinusitis, otitis media, respiratory tract infections, urinary tract infections, boils, abscesses, cellulitis, wound infection, bone infection, and oral cavity infections. The medicine works by killing the harmful bacteria that cause infections.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Value | 25000 |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Also Serves In | Nalbari |
| Medicine Type | Allopathic |
| Promotional Material | Diaries, Writing Pads, Visiting Cards |
| No. of Products Offered | 200+ |
Product Details:
| Packaging Size | 60 ml |
| Manufacturer | Integrated Laboratories Pvt Ltd |
| industry | medical |
| pcd | yes |
| natural | yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Month |
| Segment Type | Derma, General Range, Paediatric, Gynae |
| Product Range | Up to 50 Products |
| Investment Budget | Up to ₹25k |
| Brand | Among 6 Dsr |
| Pack size | 10 x 10 |
| Service Location | PAN India |
| Composition | Pantoprazole 40mg+Domperidone 10mg |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Product Form | Softgel, Sachet, Injection, Capsule, Syrup, Drops, Dry Syrup, Ointment, Tablet |
| Certification | WHO, ISO, GMP |
| Dosage Form | Capsules, Injection, Tablets |
| Form of Medicine | Capsule, Syrup, Tablet |
| Form | Injection |
| Promotional Material | Diaries, Writing Pads, Working Bag, Visiting Cards |
| Promotion Inputs | Visual Aid, Literature, MR Bag |
| Target Customer | Stockist, Distributor |
| Minimum Order Value | 20000 |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Packaging Type | Strips |
| Medicine Type | Allopathic |
Offering PCD Pharma & PCD Distributors.
PCD Pharma / PCD Required on Haryana district wise monopoly basis for this new company. We are a young & Dynamic Group having wide range of Products and are looking for business associates all over India for district wise PCD Distributors, PCD pharma and Pharma Franchise Opportunity. For details contact us.
We are a Chandigarh based pharmaceutical company dealing into multidimensional range of pharmaceutical products. We have a dedicated team of professionals with us assisting in our work. We are looking for Pharma PCD/Franchise for all the districts of India.
We also deal under following:-
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Box |
| Pack size | 10 x 1 x 10 |
| Dosage Form | Tablet |
| Location/City | Pan India |
| Composition | Cefuroxime |
| Packaging Type | Alu Alu |
| Brand | Lewisef 500 |
| Promotional Material | Working Bag, Writing Pads, Diaries, Visiting Cards |
| Medicine Type | Allopathic |
| Number Of Already Existing Franchises | 200 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 220 Piece |
| Packaging Size | 75gm |
| Skin Concern | Fungal Infection |
| Soap Type | Medicated Soap |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Skin Type | Oily |
| Shelf Life | 24 months |
| Gender | Men |
| Key Ingredients | Vitamin E, Aloe Vera, Amla, Coconut Oil, Ketoconazole, Reetha |
Additional Information:
Product Details:
| Strength | 500 mg |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
| medicine type | Citicoline 500mg+Piracetam |
Additional Information:
Product Details:
| Packaging Size | 15 gm |
| Strength | 1% w/w |
| Brand | lewis |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Formulation | Syrup |
| L-Lysine Strength | 200 mg/5 ml |
| Composition | B-Complex+Fungal Diastase 50mg+Pepsin 10mg syrup |
| Indication | Multivitamin |
| Pack Size | 200 ml |
| Brand | Lewdiet Plus |
| Age Group | Adult |
| Packaging Size | 200 ML |
| Flavour | Orange |
| Form Of Medicines | Syrup |
| Form | B-Complex+Fungal Diastase 50mg+Pepsin 10mg |
| Packaging Type | BOTTLE WITH CARTON |
| Grade Standard | Medicine |
| API Form | Liquid |
| Type Of Medicines | Allopathic, Ayurvedic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Strength | 62% |
| Packaging Size | 20 ml |
| Pack size | 20 ml |
| Brand | Nasoclear |
| Age group | Adult |
| Is It CE Certified | Non Ce Certified |
| Usage/Application | Hospital |
| Composition | Sodium chloride |
| Packaging Type | 20ML SPRAY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Vial |
| Strength | 40 mg |
| Packaging Size | 10 ml |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Among 6 |
| Dosage Form | Injection |
| Location/City | Pan India |
| Composition | Pantoprazole Sodium |
| Medicine Type | Allopathic |
| Promotional Material | Writing Pads, Visiting Cards, Diaries, Working Bag |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Packaging Type | Box |
| Brand | LEWIJOINT |
| Manufacturer | j m laboratories |
| Composition | Glucosamine Sulfate Potassium Chloride 750mg+Diacerein 50mg+Methyl Sulfonyl Methane 250mg |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage | Pain Relief |
| Prescription/Non-Prescription | Non-Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Strength | 1000mg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Composition | Clox+Amoxy+LAB |
| Strength | 250 mg |
| Packaging Size | 10X10 |
| Manufacturer | lewisbio serch pharma pvt ltd haryana |
| Shelf Life | 24 Months |
| Prescription/Non Prescription | Prescription |
| Packaging Type | Box |
| Certifications | GMP, WHO-GMP |
Additional Information:
Product Details:
| Packaging Size | 100 ML |
| Location/City | Pan India |
| Minimum Order Value | 30000 |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Promotional Material | Visiting Cards, Diaries, Working Bag, Writing Pads |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Syrup |
| Form | Syrup |
LEWCON 150 TAB
Backed by a diligent team of professionals, we have been able to process and supply an outstanding range of Fluconazole Tablets. In agreement with the set industrial principles, these are processed using superior quality chemical compounds and the latest equipment. Apart from this, these clinically tested tablets are available in the market at affordable prices.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Bottle |
| Strength | 100 mg |
| Pack Size | 50 ml |
| Pack Type | Bottle |
| Brand | MOXSERCH DRY WITH WATERV |
| Shelf Life | 24 Months |
| Also gives | PCD Pharma Franchise |
Additional Information: