Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | 20 mg+30 mg |
| Release Type | SR |
| Strip Pack Size | 10 capsules |
| Pack size | 10 x 10 |
| Dosage Form | Capsule |
| Packaging Type | Alu Alu |
| Composition | Rabeprazole 20 mg+Domperidone (SR) 30 mg |
| Usage/Application | Antacid |
| Grade Standard | Medicine Grade |
With our vast experience & knowledge in this field, we are engaged in providing a quality-assured range of Rabeprazole Sodium and Domperidone Capsule.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | 100 mg |
| Brand | LEWIS BIO SERCH |
| Aceclofenac Strength | 100 mg |
| Composition | Aceclofenac 100mg + Paracetamol 325mg + Trypsin Chymotrypsin 50000AU |
| Paracetamol Strength | 325 mg |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Packaging Type | Strips |
| Usage | Pain Relief |
| Dosage Form | Tablet |
| Shelf Life | 24 Months |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Manufacturer Type | Pcd |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Month |
| Certification | ISO, WHO |
| Packaging Type | Alu Alu |
| Product Range | Above 200 Products |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Investment Budget | ₹25k–50k |
| Form of Medicine | Capsule, Ointments, Sachets, Injection, Protein Powder, Drops, Tablet, Syrup |
| Product Form | Capsule, Injection, Softgel, Tablet, Syrup, Ointment |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Promotional Material | Writing Pads |
| Range of Products | Ophthalmic, Antihistamines, Gynaecology, Antacids, Derma, Antibiotics, Pediatrics, Orthopedic |
| Deals in | PCD Pharma |
| Medicine Type | Allopathic |
| Promotion Inputs | MR Bag, Visual Aid |
| Target Customer | Distributor |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Packaging Type | Box |
| Composition | Aceclofenac 100mg + Paracetamol 325mg + Thiocolchicoside 4mg |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage | Pain Relief and Reducing Inflammation |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Month |
| Product Range | Above 200 Products |
| Investment Budget | ₹25k–50k |
| Delivery Time | Within 15 Days |
| Service Location | PAN India |
| Product Form | Syrup, Injection, Capsule, Drops, Tablet, Softgel, Dry Syrup, Sachet, Ointment |
| Certification | GMP, WHO |
| Medicine Type | Allopathic |
| Minimum Order Value | 40000 |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Territory Rights | Monopoly Right |
| Form of Medicine | Protein Powder, Syrup, Tablet, Drops, Sachets, Ointments, Capsule, Injection |
| Promotional Material | Pens, Working Bag, Brochure, Writing Pads, Visual Aids, Visiting Cards, Notepads, Diaries, Calendars, Bottle |
| Product List Available | Yes |
| Range of Products | Gastrointestinal, Antacids, Pediatrics, Orthopedic, Antibiotics |
| Promotion Inputs | Visual Aid, MR Bag |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 40 Piece |
| Packaging Size | 200 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Powder |
| Brand | MADHULITE |
| Prescription | Yes |
| Trearment | For Diabetic Control |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Product Type | Tablet |
| Iron Strength | 15 mg |
| Grade Standard | USP |
| Dosage Form | Tablet |
| With Folic Acid | Yes |
| With Vitamins | Zinc Bis-Glycinate 15mg+Folic Acid |
| Suitable For | Adults |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Composition | Naproxen Sodium 500mg + Domperidone 10mg |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Packaging Type | Box |
| Usage | To treat migraine |
| Brand | NAPROXADOM |
| Manufacturer | j m laboratories |
| Shelf Life | 24 Months |
| Prescription/Non-Prescription | Non prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Box |
| Strength | 200 mg |
| Composition | Cefpo + Ofloxacin |
| Packaging Size | 1x10 |
| Pack Size | 10*10 Capsule |
| Pack Type | Box |
| Packaging Type | Box |
| Brand | LEWPOD O |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Drug Composition | Rabeprazole 20mg and Domperidone 30mg |
| Release Type | SR |
| Strip Pack Size | 10 capsules |
| Pack Size | 10*10 Capsules |
| Packaging Type | Box |
| Shelf Life | 24 Months |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Strength | 50 mg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | 600 mg |
| Composition | Methylcobalamin Alpha Lipoic Acid Vitamin B6 (Pyridoxine HCL)Folic Acid Vitamin D3 |
| Packaging Size | BOX 10*10 |
| Packaging Type | ALU ALU |
| Form | Capsules |
Additional Information:
Product Details:
| Product Range | Above 200 Products |
| Investment Budget | ₹25k–50k |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Location/City | Madhya Pradesh |
| Distribution Preferred | Single Party Distribution |
| Investment Range | <1 Lakh |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Tablet, Capsule, Syrup |
| Product List | Yes |
| Promotional Material | Writing Pads, Visiting Cards, Working Bag, Diaries |
| Number of already existing franchises | 100 |
| Minimum Order Value | 30000 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Vial |
| Piperacillin strength | 4 g |
| Strength | 4.5 g |
| Tazobactam strength | 500 mg |
| Pack size | 1 vial |
| Form | Injection |
| Location/City | Pan India |
| Dosage Form | Injection |
| Minimum Order Value | 30000 |
| Brand type | Pcd brand |
| Packaging Size | 1 x 1 ML |
| Promotional Material | Working Bag, Writing Pads, Diaries, Visiting Cards |
| Medicine Type | Allopathic |
| Packaging Type | Glass Ampoules |
| Shelf life | 24 months |
| Company type | Pcd company |
| Pack Type | Box |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Brand/Manufacturer | LYODIET 9G |
| Composition Type | 9G Formula |
| Number of Capsules | 100 Capsules |
| Form | Capsule |
| Packaging Type | Box |
| Ideal For | Adults |
| Medicine Type | Nutraceutical |
| Number of Capsules per Strip | 10 Capsules |
| Country of Origin | India |
Additional Information:
Product Details:
| Location/City | Malappuram |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Minimum Order Value | 25000 |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Tablet, Syrup, Cream |
| Type Of Service Provider | Company |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Form | Tablets |
| Composition | Pyridoxal 5 Phosphate |
| Brand | LEWIS BIOSERCH PHARMA |
| Packaging Size | 10*10 Tablets |
| Pack Size | 10*10 alu alu |
| Strength | 1500 MCG |
| Packaging Type | Box |
| Brand Name | JUVILET LM |
| Manufacturer Name | JM LABORATORIES |
| Shelf Life | 24 months |
| Methylcobalamin Content | 1500 mcg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Packaging Size | 5ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KETORWIS |
| Manufacturer | PUSHKAR PHARMA |
| Composition | Ketorolac (0.4% w/v) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Prescription/Non-Prescription | Non prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Box |
| Strength | PHILCEF 100 LB Oral Suspension |
| Certification | ISO, WHO |
| Form Of Medicine | Capsule, Tablet |
| Medicine Type | Allopathic |
| Promotional Material | Writing Pads, Visual Aids |
| Range of Products | Antimicrobials, Antibiotics, Cardiac Diabetic, Gynaecology, Pediatrics, Ophthalmic |
| Product List Available | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Bottle |
| Zinc Strength | 10 mg/5 ml |
| Pack Size | 60 ml |
| Sugar Content | With Sugar |
| Form | Syrup |
| Suitable For | Children |
| Pack Type | BOTTLE |
| Shelf Life | 36 Months |
| Usage | medical |
| Usages | To support overall health and well-being by providing the body with the necessary nutrients |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Pack Size | 170ml, 170ml |
| Pack Type | Bottle |
| Usage/Application | Clinical |
| Also gives | PCD Pharma Franchise |
| Medicine Type | Allopathic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Box |
| Strength | 6 mg |
| Pack size | 10 tablets |
| Brand | DEFLICK 6 |
| Prescription | Yes |
| Form | Tablet |
| Usage | Human |
| Packing type | Alu Alu |
| Treatment | Anti inflammatory |
| Shelf life | 24 months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | 20 mg |
| Packaging Size | 10*10 Capsules |
| Packaging Type | Box |
| Composition | Omeprazole 20mg |
| Brand Name | OBAY D OR OBAY 20 |
| Manufacturer | ultra drug formulation |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Neutralize excessive acid in the stomach |
| Prescription/Non-Prescription | Non Prescription |
| Also gives | PCD Pharma Franchise |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Box |
| Strength | 300 mg |
| Packaging Type | Box |
| Form | Capsule |
| Shelf life | 24 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Pack Size | 200 ml |
| Strength | 50 mg / 10 mg |
| With B12 | No |
| Flavour | Pineapple |
| Dosage Form | Syrup |
| Bottle Type | PET Bottle |
| Prescription | OTC |
| Suitable For | Adults |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Packaging type | Box |
| Dose/Strength | 500 mg |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | doxylamine succinate pyridoxine hydrochloride folic acid tablets |
| Composition | Doxylamine Succinate 10mg And Pyridoxine Hydrochloride 10mg Tablets |
| Pack Size | 10*10 Capsule |
| Pack Type | Strips |
| Brand Name | DOCLER |
| Shelf Life | 24 Months |
| Prescription/Non-Prescription | Non-Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Strength | Palmitoylethanolamide |
| Delivery Time | Within 15 Days |
| Service Location | PAN India, PAN India |
| Certification | WHO, GMP |
| Packaging Type | 3*10(A) |
| Brand Name | PALMIWIS |
| Manufacturer | elite healthcare |
| Pharmaceutical Experience | Above 10 Years |
| Product Form | Tablet, Dry Syrup, Capsule, Ointment, Injection, Syrup |
| Territory Rights | Monopoly Right |
| Product Range | 51–100 Products |
| Form Of Medicine | Syrup, Tablet |
| Segment Type | Ortho, Paediatric, Ayurvedic, Gynae, Derma, General Range |
| Promotional Material | Visual Aids |
| Investment Budget | ₹25k–50k |
| Promotion Inputs | MR Bag, Visual Aid |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: