Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Form | Capsule |
| Composition | Ayurvedic Join Pain Capsule |
| Location/City | Pan India |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Minimum Order Value | 40000 |
| Treatment | or joints pain |
| Dose/Strength | As per physician |
| Promotional Material | Visiting Cards, dr gifts, Working Bag, Diaries, Writing Pads |
| Pack size | 30 Capsules |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Product List | Yes |
| Brand | ORTHO-ROYAL |
| Type of Product Range | Ayurvedic |
| Form Of Medicine | Capsule |
| Packaging Size | 30 capsule |
| Packaging Type | Bottle |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3000 Month |
| Product Type | Tablets, Syrups, Capsules |
| Dosage Form | Solid |
| Min Batch Size | 2000 units |
| Certifications | WHO GMP |
| Packaging Type | Blister, Strip, Bottle, Sachet |
| Manufacturing Service | Third Party |
| Promotional Material | Writing Pad, Visiting Card, Diary, Working Bag |
| Therapy Segment | General Health |
| Branding Support | Label Design |
| Service Mode | Offline |
| Medicine Type | Ayurvedic |
| Service Duration | 4-5 Days |
| Location | Pan India |
We are one of the well-known service providers for Ayurvedic Third Party Manufacturing Services. The offered third party manufacturing services involves the manufacture by franchise and third parties. Our supplied third party manufacturing services are equally useful for new and startup companies as well as the old pharma giants, of the industry.
Features:
Timely delivery
Easy startup
Comprehensive service delivery
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Bottle |
| Packaging Size | 50 ml |
| Brand | SERCHOIL ROLL ON |
| Manufacturer | lewib healthcare |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Bottle |
| Pack Size | 30 tablets |
| Usage | Joint Pain |
| Form | Capsule |
| Key Ingredient | Shallaki, Nirgundi, Guggul |
| Packaging Size | 30 Capsules |
| Treatment | For Joint Pain |
| Application | Joint Pain |
| Shelf life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Brand | Ortho-Royal |
| Prescription | Yes |
| Packaging Type | Bottle |
| Sugar Free | Yes |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
Shallaki 500mg+Haridra 50mg+Triphala 50mg+Yograj Guggulu 50mg With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Pain Relief Oil.
Additional Information:
Product Details:
| Location/City | Lakshadweep |
| Medicine Type | Ayurvedic, Allopathic |
| Distribution Preferred | Single Party Distribution |
| Investment Range | <1 Lakh |
| Form Of Medicine | Capsule, Tablet, Syrup |
| Promotional Material | Diaries, Visiting Cards, Writing Pads, Working Bag |
| Number of already existing franchises | 100 |
| Minimum Order Value | 20000 |
Product Details:
| Packaging Size | 200 ML |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Syrup |
| Shelf Life | 12 Months |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Medicine Type | Ayurvedic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Packaging Size | 200 ml |
| Form | Liquid |
| Brand | SERCHLIV |
| Form of Medicine | Syrup |
| Manufacturer | LEWIB HEALTHCARE |
| Promotional Material | Brochure, Visual Aids, Visiting Cards, Working Bag, Diaries |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Medicine Type | Herbal |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Form | Liquid |
| Treatment | Blood Purification |
| Dosage Form | Syrup |
| Shelf Life | 24 Months |
| Age Group | Adult |
| Benefits | Blood Purification |
| Packaging Size | 200 ML |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Packaging Type | Bottle |
| Medicine Type | Ayurvedic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Bottle |
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | Memplz |
| Location/City | Pan India |
| Minimum Order Value | 30000 |
| Promotional Material | Writing Pads, Diaries, Visiting Cards, Working Bag |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Of Medicine | Syrup |
| Packaging Type | Bottle |
Additional Information:
Product Details:
| Form | Capsule |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Prescription | Yes |
| Store At Cool And Dry Place | Yes |
| Country of Origin | Made in India |